Вейп - що це таке, шкода і користь

Вейпінг увійшов в життя сучасної людини настільки ж стрімко, як і більшість інших умовно «модних» течій. Однак, у випадку з електронними сигаретами справи йдуть набагато складніше і, якщо хочете, важливіше з точки зору суспільної значимості. Причому, є в цій субкультурі як плюси, так і мінуси. Перших, зрозуміло, більше, але вони поступово тонуть у горах негативу, який виливається на адресу паріння з численних ЗМІ, телеканалів, видань та навіть від різного роду експертів, які обрали для себе «довгий долар» від великих тютюнових корпорацій, замість того, щоб керуватися елементарною логікою.

Незважаючи на численні живі приклади відмови людей від звичайних сигарет за допомогою вейпа, все ще з'являється чимало запитань про те, звідки взялися вейпи і чи шкідливий пар від електронної сигарети. Так що ж все-таки ховається під цим гучним терміном вейп, що це таке, шкода і користь від вейпа, і що взагалі представляє собою паріння або куріння вейпів? Треба сказати, завдання буде непростим, і вся справа тут в деталях.

Що таке вейп

Взагалі, вейпінг відомий більшості людей лише останні 5-6 років, незважаючи на це, його історія трохи багатша. Все почалося у Гонконзі в 2002 році, коли місцевий житель Хонь Лік, який поховав померлого від раку легенів батька-курця, дав собі обіцянку, зробити процес куріння нарешті нешкідливим. Лише через рік йому вдалося винайти першу електронну сигарету, а в 2004 році ці пристрої вже з'явилися на прилавках. Світ познайомився з вейпами вже після того, як вони пережили 10-річний процес еволюції, ставши високотехнологічними, потужними, а для деяких навіть рятівними гаджетами.

За своєю суттю вейп є електронною системою доставки нікотину. Це електронна сигарета, яка дозволяє отримати дозу алкалоїду без використання сигарети з супроводжуючими її куріння небезпечними ефектами. Процес горіння тут замінений парою, звідси і з'явилася назва, адже вейп або vapor в перекладі означає «пар».

Будова вейпа

У цьому значенні можна говорити про вейпи, як про сучасні пристрої: технічно складна електронна начинка, інноваційні матеріали, хитромудрі інженерні рішення - все це робить електронні сигарети справжнім дивом техніки. Хоча, незважаючи на величезну різноманітність представлених на ринку електронних сигарет, всі вони влаштовані приблизно однаково. У більшості випадків основу вейпа складають дві окремі частини:

  • батарейний блок, який може бути електронним (з платою, різними функціями і широким діапазоном настройок) або механічним (ніяких плат, дисплеїв і обмежений функціонал, лише колба для установки батареї, кнопка і контактна площадка);
  • атомайзер - всякого роду баки, кліромайзери, дріпки, RDTA та інше, - саме в них заливається рідина, яка буде згодом випаровуватися на поверхні спеціальних нагрівальних елементів, тим самим доставляючи пар разом з ароматизаторами і нікотином в легені вейпера.

Принцип роботи

Принцип роботи цих пристроїв повністю визначений їх загальною назвою - вони продукують пар, з певним запахом і смаком, який, за бажанням, може бути насичений нікотином. Замінюючи собою звичайну сигарету, при використанні якої курці вдихають, крім нікотину, величезна кількість смол і інших шкідливих хімічних сполук, вейп пропонує менш шкідливий, приємніший за запахом і смаком пар. Саме це і стало основою швидко зростаючої популярності електронних сигарет, яку останнім часом намагаються нівелювати тютюнові компанії.

Класифікація вейпів

При цьому, не варто забувати, що вейпи дійсно бувають різними. За такий короткий період свого існування звичайні електронні сигарети еволюціонували в велике розмаїття складних пристроїв, кожне з яких пропонує користувачеві унікальний досвід і не порівнянні ні з чим іншим відчуття. Дійшло до того, що пристрої, представлені на сучасному ринку електронних сигарет, строго класифіковані на класи:

  • pod системи - відносно невеликі вейпи малої потужності, проте вони вже дозволяють в тій чи іншій мірі розкривати смак рідини а також пропонують вейперу найбільш схожий з курінням досвід;
  • електронні моди - ці значні за своїми розмірами пристрої приховують в собі складну електронну начинку з величезним набором можливостей, як по регулюванню потужності, так і за вибором режимів паріння, та й використовуються вони з атомайзерами великих розмірів, що разом з вільною затяжкою дещо ріднить їх з кальянами, проте це відчуття оманливе, оскільки хороший мод легко переграє скляну колбу з водою і тютюновою сумішшю, як за показниками смаку, так і за кількістю пару;
  • механічні моди - визнана класика для досвідчених вейперів, впоратися з якою новачкам зазвичай буває досить складно, тому вони і програють у популярності електронним батарейним блокам;
  • стилізовані під трубки і сигари пристрої - в цьому випадку мова більше йде про оригінальність, а не про можливості, тому прийнято вважати, що вейп у вигляді сигари або трубки є нішевим продуктом.

Як впливає на організм

А ось де дійсно останнім часом почали виникати дискусії, так це в питанні про те, як вейп впливає на організм парильщика. Численні експерти, раз у раз, призводять масу доводів про те, чим можуть бути шкідливі і корисні електронні сигарети. А лобісти тютюнових компаній і зовсім намагаються назвати ці пристрої ще більш шкідливими і небезпечними, ніж сигарети. Насправді ж це не зовсім так. Тут важливо визнати, що назвати вейп повністю нешкідливим не можна, однак якщо заглибитися в особливості того, як працює вейп, що це таке, і як він насправді впливає на організм людини, стає очевидним, що електронна сигарета є, як мінімум розумним вибором з будь-якої точки зору.

Важливо відзначити і той факт, що до цих пір не існує жодного докладного, глибокого і тривалого наукового дослідження на цю тему, є лише деякі короткі звіти груп вчених з різних країн, які поставилися до вирішення проблеми поверхнево. Однак, оскільки сьогодні про користь і шкоду вейпа з'являється все більше суперечок, наведемо одну з найостанніших більш-менш масштабних наукових робіт на цю тему. Мова про дослідження, проведене в 2018 році фахівцями такої авторитетної і солідної організації, як Центр тютюнових досліджень США. Детально вивчивши хімічний склад рідин для паріння, деталі процесу пароутворення, можливі ризики для парильників і ще десятки інших побічних чинників, американські дослідники прийшли до наступних висновків:

  • в цілому, не дивлячись на те, що популяризація електронних сигарет серед молоді здатна в рідкісних випадках провокувати перехід на звичайні сигарети, більш явним ефектом стає якраз відмова від шкідливих сигарет з тютюном за допомогою вейпа;
  • незважаючи на неоднозначність отриманих з різних джерел даних, статистика вживання вейпів за останні роки свідчить про те, що ці пристрої дійсно сприяють поступовій відмові від більш шкідливого куріння і ця статистика зростає;
  • курці, які повністю відмовилися від горючого тютюну і перейшли на використання вейпа, піддають свій організм значно меншому впливу шкідливих і небезпечних токсинів, канцерогенів та іншого;
  • незважаючи на те, що електронні сигарети не можна назвати нешкідливими, в них міститься значно менша кількість токсинів та інших шкідливих речовин;
  • переваги доставки нікотину з парою, перед курінням спалюваного тютюну незаперечні;
  • при цьому, пар від електронної сигарети все одно не є повністю безпечним і містить в собі токсичні речовини і деяку кількість канцерогенів, концентрація яких залежить від безлічі факторів, у тому числі особливостей використання вейпів;
  • в загальному і цілому вейпи стають ефективною альтернативою для курців, яким не вдається кинути шкідливу звичку самостійно, а також сприяє значному зниженню шкідливого впливу на організм людини.

Як бачимо, загальна картина проста, зрозуміла і до граничного зрозуміла: вейп - прекрасна, менш шкідлива, більш безпечна альтернатива палінню сигарет. Більш того, з його допомогою можна дійсно зробити те, чого багатьом не вдавалося роками - остаточно кинути палити. І це ми ще не говоримо про пасивне куріння і загальний негативний ефект від сигарет для оточуючих.

Протипоказання для використання

Зрозуміло, з урахуванням того що в парі від електронних сигарет все одно міститься чимало шкідливих речовин, існують і деякі протипоказання щодо їх використання, які давно визначені в медичному та вейп середовищах. Так, електронні сигарети протипоказані неповнолітнім особам, оскільки в такому ранньому віці людина дуже нестійка перед набуттям шкідливих звичок, а нікотин, що міститься в деяких рідинах, і зовсім, може призводити до затримок у розвитку організму серед цієї вікової групи.

Чи потрібно говорити, що вейп категорично протипоказаний вагітним і годуючим матерям. Зрозуміло, якщо майбутня або годуюча мама ніяк не може знайти в собі сили і мотивацію для відмови від більш небезпечних сигарет, вона може замінити їх вейпом, але повинна розуміти, що все одно продовжить завдавати шкоду майбутній або новонародженій дитині.

Не підійде електронна сигарета і деяким курцям. Наприклад, це стосується тих людей, у яких є алергія або непереносимість деяких компонентів рідини. Ігнорувати світ смачного пара бажано і просто некурящим людям - адже навіть звичайні пустощі безнікотиновими рідинами можуть стати відправною точкою для переходу до паріння з нікотином або навіть паління сигарет. Як не крути, але вейп в цьому випадку теж можна назвати шкідливою звичною.

Відмінності звичайних сигарет від вейпа

Як ви напевно вже помітили, одним з головних аргументів на користь вейпа останнім часом стають висловлювання про те, що електронні сигарети помітно менш шкідливі в порівнянні зі звичайним тютюнопалінням. І сперечатися з цим фактом безглуздо, оскільки розбираючись в тому, як працює вейп і чи шкідливий пар в принципі, важливо пам'ятати - вейпінг пропонує значно менше проблем не тільки зі здоров'ям, але і в спілкуванні з оточуючими. А про те, що відбувається з завзятими курцями після переходу на пар, в останні роки складаються справжні легенди, багато з яких підкріплені звичайною практикою і давно доведені. Ось лише деякі із змін, з якими зіткнеться курець при відмові від сигарет і переході на використання вейпа:

  • зникає неприємний запах диму, гару і тютюну, який дратує оточуючих;
  • поступово зійде жовтизна з пальців і, що найголовніше, зубів, яка утворюється через маслянистий наліт смоли при палінні;
  • з плином часу проходить задишка;
  • поліпшується колір і вигляд обличчя;
  • відступає пародонтоз, при якому кровоточать ясна;
  • знижується негативний вплив на смакові рецептори, до людини повертаються більш яскраві і виразні смакові відчуття від їжі і напоїв.

І все це можливо лише завдяки головній відмінності вейпінгу від тютюнопаління - відсутності процесу горіння, який і стає причиною основних неприємностей від сигарет.

Як вибрати хороший вейп

Якщо ви всерйоз вирішили відмовитися від куріння і перейти на менш шкідливий пар, ви напевно запитаєте про те, як вибрати хороший вейп. І на цьому етапі важливо розуміти, що говорити про хороший вейп, як про вибраний пристрій можна лише з точки зору зручності, функціоналу і надійності. А ось інші його особливості, на зразок потужності, дизайну, розмірів і глибини налаштувань - справа суто індивідуальна, яка залежить від особистих вподобань.

Рекомендація в цьому випадку досить проста: доведеться вивчати ринок, почитати про те, які недоліки і переваги є у тієї чи іншої моделі, а також визначитися з тим, який ефект від електронної сигарети хочеться отримати в майбутньому. Головне пам'ятати, хороший вейп повинен бути безпечним і надійним пристроєм, який прослужить не менше двох років і дозволить повноцінно насолодитися смачним паром незалежно від того, в якій кількості вам би хотілося його видувати.


16115 18.07.2020